Salı, Temmuz 16, 2024

Biden, İran’ın İsrail’e yönelik saldırılarını kınadı

Share

- Reklam -

ABD Başkanı Joe Biden, İran’ın İsrail’e yönelik saldırılarını “en güçlü söylemlerle” kınadığını ve Amerika’nın İsrail’in güvenliğine olan “çelik gibi” bağlılığını yeniden teyit ettiğini belirtti.

14 Nisan 2024 tarihli açıklamasında Biden, İran’ın ve Yemen, Suriye ve Irak’taki temsilcilerinin İsrail’de bulunan askeri tesislere eşi görülmemiş bir hava saldırısı düzenlediğini ve bu saldırıları en güçlü şekilde kınadığını ifade etti. ABD’nin İsrail’in savunmasını desteklemek amacıyla son haftalarda bölgeye askeri uçaklar ve balistik füze savar destroyerler gönderdiğini ve Amerikan servis üyelerinin olağanüstü becerisi sayesinde İsrail’in gelen tüm insansız hava araçları ve füzeleri düşürmesine yardımcı olduklarını açıkladı.

- Reklam -

Biden ayrıca, İsrail Başbakanı Netanyahu ile konuştuğunu ve Amerika’nın İsrail’in güvenliğine olan sarsılmaz bağlılığını tekrarladığını belirtti. ABD Başkanı, İsrail’in bu tür öngörülemeyen saldırılara karşı savunma ve yenilme kapasitesini gösterdiğini ve düşmanlarına etkili bir şekilde tehdit edemeyeceklerini açık bir mesaj gönderdiğini ifade etti.

Biden, G7 liderleriyle İran’ın cüretkar saldırısına karşı birleşik bir diplomatik yanıt koordine etmek için bir araya geleceğini duyurdu. Ekibi İsrail’in muadilleriyle temasa geçerek durumu takip edecek ve G7 liderlerinin desteğini sağlamak için çalışmalar yürütecek. Henüz kendi kuvvetleri veya tesislerine yönelik bir saldırı görmediklerini ancak tüm tehditlere karşı tetikte olacaklarını ve gerekli tüm eylemleri almaktan çekinmeyeceklerini vurguladı.

Daha fazla okuyun

Yeni İçerikler