Salı, Haziran 18, 2024

Biden ABD-Meksika sınırında kapsamlı iltica yasağını uygulamaya koydu

Share

- Reklam -

ABD Başkanı Joe Biden, Salı günü ABD-Meksika sınırında yasadışı olarak yakalanan göçmenlere yönelik kapsamlı bir iltica yasağı getirdi. Bu, Kasım ayında yapılacak ve Beyaz Saray’ın kontrolünü belirleyecek seçimler öncesi büyük bir uygulama adımı olarak değerlendiriliyor.

Reuters’ta yer alan habere göre, yasa dışı yollardan sınırı geçen göçmenler, bu önlem kapsamında hızla sınır dışı edilebilir veya Meksika’ya geri gönderilebilir. ABD İç Güvenlik Bakanlığı’na göre, refakatsiz çocuklar, ciddi tıbbi veya güvenlik tehditleriyle karşı karşıya olan kişiler ve insan kaçakçılığı mağdurları için istisnalar olacak.

- Reklam -

Biden’ın Yeni Göç Politikası

Biden, Beyaz Saray’da düzenlenen bir basın toplantısında, CBP One adlı bir uygulama aracılığıyla randevu alan veya diğer yasal yolları kullanan göçmenler için iltica erişiminin devam edeceğini söyledi. Biden, “Bu eylem, sınırımızı kontrol altına almamıza ve sürece düzen getirmemize yardımcı olacak,” dedi. “Bu yasak, yasadışı yollardan giriş yapmaya çalışanların sayısı, sistemimizin etkili bir şekilde yönetebileceği bir seviyeye düşene kadar yürürlükte kalacak.”

Biden, yeni kısıtlamaları açıklarken, Trump’ın en tartışmalı politikalarını da eleştirdi. Biden, göçmen ailelerin sınırda ayrılması ve yasadışı olarak ABD’ye giren göçmenlerin “ülkemizin kanını zehirlediği” yorumları gibi Trump’ın politikalarına karşı çıktı. “Göçmenleri asla şeytanlaştırmayacağım,” dedi.

Reuters/Ipsos anketine göre, kayıtlı seçmenler, göç politikası konusunda Trump’ı Biden’a karşı yüzde 17 puanlık bir farkla tercih ediyor.

- Reklam -

Yeni Düzenlemenin Detayları ve Etkileri

Yeni iltica yasağı, sınırda yakalanan göçmenlerin günlük ortalaması bir hafta boyunca 2.500’ü aştığında aktif hale gelecek. Yetkililere göre, şu anda bu rakamın üzerinde seyrediyor. ABD sınırında günlük ortalama yakalama sayısı Nisan ayında 4.300 idi.

Yasağın uygulanmasına dair bazı kritik operasyonel sorular henüz netlik kazanmadı. Örneğin, yönetimin uzak ve işbirliği yapmayan ülkelerden gelen göçmenleri nasıl hızla sınır dışı edeceği ve Meksika’nın yeni düzenleme kapsamında kaç Meksika dışı göçmeni kabul edeceği belirsizliğini koruyor.

Tijuana, Meksika’daki göçmen işlerinden sorumlu Enrique Lucero, yeni önlemlerin daha fazla insanın beklemesine veya geri gönderilmesine yol açabileceğini ve bunun da göçmen barınaklarını aşırı yükleyebileceğini söyledi. Lucero, “Bu insanların hepsi nereye gidecek?” diye sordu. “Birçoğu sokaklarda ya da kaçakçıların eline düşecek.”

Göçmenlerin Durumu ve Beklentileri

Kaliforniya’nın karşısında Tijuana’da bulunan 31 yaşındaki Kolombiyalı John, ABD’ye geçmek ve iltica talebinde bulunmak için sekiz gün ve 20 milyon Kolombiya pesosu (5.200 $) harcadığını söyledi. John, göçmenlik mahkemesi duruşmasının 25 Nisan’da yapılacağını belirtti. “Borç içinde baştan başlamak çok acı verici olurdu,” dedi. “İnsanlar sahip oldukları her şeyi veriyorlar.”

Biden’ın yeni iltica yasağı, Trump döneminde uygulanan benzer politikalara benziyor ve Trump’ın çoğunluğu Müslüman ülkelerden gelen insanları engelleyen seyahat yasaklarının dayanağı olan 212(f) maddesi kullanılıyor. Hem siyasi spektrumun sağından hem de solundan eleştiri alan Biden’ın bu adımı, bazıları tarafından Trump benzeri politikaları benimsemekle ve ABD’nin iltica yükümlülüklerinden geri adım atmakla suçlandı.

Daha fazla okuyun

Yeni İçerikler