Anasayfa

Yeni Yazı

Katkılarım

İstatistikler

Katkıda bulun

Profil

Biatlon nedir? Kaç kişiyle, nasıl oynanır? Oyun kuralları nelerdir?

0 5 üzerinden
- Reklam -

Paralimpik spor dallarından biri olan Biatlon nedir? Kaç kişiyle, nasıl oynanır? Biatlon oyun kuralları nelerdir? Hangi turnuvalar düzenlenir?

Biatlon nedir?

Paralimpik spor dallarından biri olan Biatlon kros kayağı ile tüfek atışını birleştiren bir kış sporudur. Yarışmacıların mesafeleri atış turlarına bölünmüş bir kros parkurunda kayak yaptıkları bir yarış olarak kabul edilir. Atış turları kendiliğinden zamanlanmaz, ancak yarışmaya bağlı olarak kaçırılan atışlar, yarışmacının toplamına ekstra mesafe veya süre eklenmesiyle sonuçlanır.

- Reklam -

Para Biatlon, belli oranlarda engelleri bulunan sporculara biatlonun adapte edilmesiyle oluşmuştur. Fiziksel engeli veya görme engeli/körlüğü bulunan sporcular yarışmalarda yer alabilirler ve farklı spor sınıflarında kategorize edilirler.

Para Biatlonda sporcular, Spor Sınıflarına göre üç kategoride yarışırlar (ayakta, oturarak ve görme engelliler). Para Biatlon sınıflandırılması, hangi sporcuların bu sporda yarışmaya uygun olduğunu ve yarışma için sporcuların ne şekilde gruplaştırılacağını belirler.

Görev ve Yetkiler

Biatlon, Dünya Para Kuzey Disiplini Teknik Komitesi ile koordineli çalışarak ve Uluslararası Biatlon Birliği (IBU) tarafından modifiye edilen kuralları izleyerek, IPC (Uluslararası Paralimpik Komite) tarafından yönetilir.

Fiziksel engelli sporcular için 1988 yılında yapılan Kış Paralimpik Oyunlarına dahil edilne Biatlon, 1992 yılında da görme engelli sporcuların yarışmasına uygun hale getirilmiştir. Aktiviteler 2.0 veya 2.5 km pistin üç veya beş kere, serbest stilde kayılması ve toplam yarış mesafesinin 6-15 km kayılmasından oluşur. Kış Paralimpik Oyunlarında yer alan Kuzey Disiplini’nde bulunan iki disiplinden biridir; diğeri ise kros kayağıdır.

Görme engelli sporcular, hedefi lazer ışını ile vuran ve sporcunun hedefi tutturma derecesini belirtmek için ses çıkaran bir tüfek kullanırlar.

Biatlon sporunun kısaca tanımı şöyledir – sporcular bir döngüde kayarlar, kar-üstünde atış yaptıkları bir alana gelirler ve sıralanmış olan beş hedefi vururlar. Her bir kaçırılan hedef için ya bir ceza turu kayılır ya da kayma zamanlarına bir dakika eklenir. Daha sonra başka bir döngüyü kayarlar, alana dönüp başka bir atış serisine başlarlar. Sporcular uzun yarışlarda beş kere, kısa yarışlarda ise üç kere bu döngüyü kayabilirler. En hızlı olan sporcu yarışı kazanır.

Oyun Kuralları

Bir biatlon yarışması, yarışmacıların toplam mesafesi yarı yüzüstü, diğer yarısı ayakta olmak üzere iki veya dört atış turuna bölünmüş bir kros parkuru sisteminde kayak yaptıkları yarıştan oluşur. Atış performansına bağlı olarak, yarışmacının toplam kayak mesafesine/süresine ekstra mesafe veya süre eklenir. En kısa toplam süreye sahip yarışmacı kazanır.

Her atış turu için, biatloncu beş hedefi vurmalı veya kaçırılan her hedef için aşağıdaki gibi yarışma kurallarına göre değişen bir ceza almalıdır

  • 150 m’lik bir ceza döngüsü etrafında kayak yapmak – hava ve kar koşullarına bağlı olarak, elit biatletlerin tamamlaması genellikle 20-30 saniye sürer.
  • Kayakçının toplam süresine bir dakika eklenir.
  • Hedefi vurmak için (atış poligonuna yerleştirilmiş) fazladan bir kartuş kullanılması; her tur için bu tür sadece üç ekstra mevcuttur ve ayakta kalan her hedef için bir ceza döngüsü yapılmalıdır.

Yarışmacıların bir yarış boyunca ilerlemesini ve göreceli duruşunu takip etmek için, kayak pisti boyunca çeşitli noktalarda ve her atış turunu bitirdikten sonra bölünmüş zamanlar (ara zamanlar) alınır.

Biatlon arenalarında yaygın olarak kurulan geniş ekranlar ve ayrıca TV görüntüsünün bir parçası olarak gösterilen bilgi grafikleri, tipik olarak her ara noktada en hızlı yarışmacının bölünmüş zamanını ve en yakın koşucularla zaman ve zaman farklarını listeleyecektir. yukarı.

Turnuvalar

Biatlon oyunu Kış Paralimpik Olimpiyatları‘nda, Dünya Şampiyonası’nda (BWCH), Biatlon Dünya Kupası’nda, Avrupa Şampiyonası’nda ve IBU Kupası’nda profesyonel olarak oynanır. Bunlardan başka daha genç olanların mücadele ettiği alt klasman turnuvalar da vardır.

- Reklam -

Görüş, öneri, şikayet ve iş birliği teklifleri için [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.

İlgini çekebilecek gündemler

İçeriklerimizden haberdar olun

Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
bunu boşver. şöyle yapalım. aşağıdaki kodu türkçe sayfasına yerleştireceğim. her şey aynı, yalnız dil değişecek ve Türkçe yapacağız. tüm kodu buna göre eksiksiz ve tam güncelle!