Pazartesi, Haziran 24, 2024

Batman (Bruce Wayne) karakteri gerçekte kimdir, kim tarafından oluşturuldu?

Share

- Reklam -

Bruce Wayne veya daha çok bilinen adıyla Batman, kötülüğe karşı savaşan ve her yerde suçluların kalplerine korku salan, yarasa gibi giyinmiş, işkence görmüş, düşünceli bir kanun kaçağı olan Gotham City’nin süper kahraman koruyucusudur. Halk arasında bilinen kimliğiyle Batman, milyarder sanayici ve kötü şöhretli playboy Bruce Wayne’dir. İnsanüstü yetenekleri olmamasına rağmen, dünyanın en zeki adamlarından ve en büyük dövüşçülerinden biridir. Fiziksel hüneri, teknik zekası ve taktiksel düşüncesi onu inanılmaz derecede tehlikeli bir rakip yapıyor. Aynı zamanda Justice League’in kurucu üyesidir.

“Ailesi o çok küçükken öldü. Vuruldu. Gözlerinin önünde öldürüldü. Tek başına yetiştirildi. Koca bir malikanede bir çocuk. Annesi ve babasıyla ilgili anılarıyla baş başa kaldı. Aşkı vardı ve onu ondan aldılar. O bir katil olmalı. Yaptıkları için dünyayı paramparça etmeyi düşünüyor olmalı. Ve yine de o acıyı çekti. O ölüm şokunu yaşadı. Ve bunu umuda dönüştürdü.”

Yaşamının İlk Yılları

Bruce Wayne, sırasıyla Gotham Şehrinin prestijli Wayne ve Kane ailelerinin üyeleri olan varlıklı doktor Dr. Thomas Wayne ve eşi Martha’nın çocuğu olarak dünyaya geldi.

- Reklam -

Üç yaşındayken, Bruce’un annesi Martha Thomas Wayne adında ikinci bir çocuk bekliyordu. Ancak Gotham’da imtiyazsızlar için bir okul kurma niyetinden dolayı kendisine bir araba kazası geçirmesine sebep olan manipülatif Baykuşlar Mahkemesi tarafından hedef alındı. Annesi ve Bruce hayatta kaldı, ancak kaza sonucu Martha erken doğum yapmak zorunda kaldı ve bebek kayboldu.

Bu olayları unutmak için tatile çıtkıkları sırada, Wayne Ailesi uşağı Jarvis Pennyworth, Baykuşların Pençelerinden biri tarafından öldürüldü. Oğlu Alfred’e, onu kuşatma altındaki Wayne ailesinden uzak tutmak için yazdığı bir mektup asla teslim edilmedi. Bu nedenle, o zamanlar Globe Theatre’da aktör olan ve daha önce askeri doktorluk yapmış olan Alfred, babasının yerini almak için Gotham City’e gitti ve Wayne’lere uşak olarak hizmet etti.

Çocukluğu

Ebeveynlerinin ölümünün ardından Bruce, bir jiletle intihar etmeye çalıştı. Ancak, bunu denemeden hemen önce, ailesinin isteyeceği şeyin bu olmadığını fark etti ve o anda Bruce, hayatının geri kalanını suçla savaşarak geçirmeye yemin etti.

- Reklam -

Bruce, ebeveynlerinin kaybında anlam arayışını sürdürürken takıntılı hale geldi. Belki de efsanevi Baykuşlar Mahkemesi’nin sorumlu olduğunu düşündü, ancak bunu kanıtlayacak hiçbir şey bulamadı.

Bu sayfada kurgusal karakter Batman’in kişiliği hakkında bilgi verilmesi amaçlanmıştır. Film için The Batman (2022) başlığını ziyaret ediniz.

Daha fazla okuyun

Yeni İçerikler