16.9 C
İstanbul
Pazar, Aralık 3, 2023
Ana SayfaEğlenceDiziAttack on Titan (Shingeki no Kyojin) anime konusu nedir, karakterleri nelerdir?

Attack on Titan (Shingeki no Kyojin) anime konusu nedir, karakterleri nelerdir?

Yayınlandığı tarih:

- Advertisement -

Son yılların en popüler animeleri arasında yer alan Attack on Titan, ilk olarak 2013 yılında yayınlanmaya başlamıştır ve 2023 yılında final yapması beklenmektedir. Aynı isimli mangadan uyarlanan hikayenin yazarı Hajime Isayama’dır. Anime, konusu itibarıyla fantastik, aksiyon ve askeri temalar içermektedir.

Konusu nedir?

Animede yüzyıllar önce devler tarafından neredeyse nesli yok edilmiş insanlığın, devlerden korunmak için surlar ardından yaşadığı görülmektedir. Surların ardına çıkamayan ve geri kalan dünya hakkında bilgisi olmayan insanlığın tek bildiği, devlerden kurtulabilen ve surlara sığınan kişiler olduklarıdır. Dünyada devlerden korunabilen ve yaşayan tek insanların surlar içerisinde yaşadığı bilinmektedir. Animede devler hakkında bilgi edinmek, devlerin esaretinden ve surlardan kurtulmak isteyen Keşif Birliği yapılanması mevcuttur. 

- Advertisement -

Anime içerisinde ordu yapısının üçe ayrıldığı görülmektedir. Askeri İnzibat, surlar içindeki asayiş ve güvenlikten sorumluyken; Garnizon Birliği surların güvenliği ile ilgilenmektedir. Keşif Birliği ise devlere karşı savaşarak haklarında bilgi edinmeye çalışmaktadır.

Karakterler nelerdir?

Hikaye ise ana karakterimiz Eren Jaeger’ın Keşif Birliği’ne katılma isteğiyle başlamaktadır. On yaşında bir çocuk olmasına rağmen Eren, duvarların ötesini görmek ve özgürlüğüne kavuşmak istemektedir. Öyle ki, yüzyıllardır devlerin aşamadığı surların rahatlığıyla rehavete kapılan Garnizon askerlerine bile kafa tutmaktadır. Eren, surlar içinde güven içinde ancak kısıtlı bir şekilde yaşamayı “çiftlik hayvanı” gibi hayat sürmeye benzetmektedir. Hatta daha ilk bölümde Eren, surların ardında ve devlerin boyunduruğu altında yaşamanın ona göre yaşamak olmadığını ailesine söylemiştir. Özellikle on yaşındaki bir çocuğun bu şekilde bir bilince ve hedefe sahip olması başlı başına etkileyici bir durum oluşturmaktadır. 

- Advertisement -
Fiyatbulucu.com'da sevdiğiniz ürünlerin fiyatlarını takip edin, ürünlerinizi doğru zamanda satın alın!

Ürünlere göz atın

Asıl hikayemiz ise inanılmaz büyük bir devin birden ortaya çıkarak surda delik açması ve devlerin şehre hücum etmesiyle başlamaktadır. Eren ve arkadaşları için ise bu olay hayatlarında bir dönüm noktası olacaktır. 

Attack on Titan, yalnızca aksiyon anlamında izleyici tatmin etmekten öte gerçek hayattan izler ve mesajlar içermesi sebebiyle büyük bir kitleye sahiptir. Farklı karakterlerin en iyi şekilde işlenip yazılmış olması, izleyiciyi ve aynı zamanda manga okuyucularını cezbeden noktalardan biridir. Örneğin askeri psikoloji, liderlik vasıfları, dostluk, fedakarlık ve bir amaç uğruna savaşma bağlamında pek çok mesaj bulunmaktadır ve bu konular çok iyi işlenmiştir. Attack on Titan, çoğu insanın kendinden bir şey bulabileceği ve düşünce itibarıyla kendine bir şey katabileceği bir animedir. Ayrıca Attack on Titan, dünya düzenine güzel eleştiriler getirmektedir.

Sonuç

Animede dünyanın aslında zulüm dolu olduğu, güçlünün zayıfı ezdiği bir düzenin hakimiyetinin bulunduğu ama yine de dünyanın aynı zamanda çok güzel bir yer olduğuna dikkat çekilmektedir. 

Şahsi olarak da katıldığım ve benimsediğim bir düşünce ise herkesin bir şeyin kölesi olduğudur. Sert bir şekilde ifade edilse de aslında insanların bir amaçları olmadan ilerleyemeyeceğini, bir yere varamayacaklarını belirten bir cümle ancak insan doğasına ve dünyaya dair güzel bir tespiti de oluşturuyor. Hayatta seçim yapmak ve pişmanlık konusunda da önemli mesajlar bulunan animede, karar verirken kimsenin sonucu tam olarak bilemeyeceğine ve tüm yapabileceğimizin en az pişmanlık duyacağımız kararı seçmek olduğuna dikkat çekilmektedir. Pişman olmaya başladığımızda gelecekte vereceğimiz kararların da etkileneceği, seçimlerimizin bizim yerimize başkaları tarafından yapılacağı vurgulanmaktadır. Bu bağlamda aslında hayatta seçim yaptıktan sonra sonuçlarıyla yüzleşip pişmanlık duygusu hissetmememiz gerektiği mesajı verilmektedir. Attack on Titan, bu şekilde daha nice ve anlamlı mesaj içerse de spoiler vermemek adına başka örnekler vermemem daha iyi olacaktır. Yalnızca söyleyebileceğim insanlar bu animeyi izleyerek hayatına pek çok anlam katabilir. Umarım bazı insanlar bu yazıdan sonra Attack on Titan izlemeye başlar ve anime hakkında daha fazla konuşabiliriz.

- Advertisement -

İlgili içerikler

Kan pıhtılaşması nedir? Aşamaları ve nedenleri nelerdir?

Kan pıhtılaşması, vücudumuzdaki kanın sıvı halinden katı bir yapıya...

Biyoyakıt geleceğin enerji kaynağı mı?

Günümüzde enerji kaynakları arasında en yaygın kullanılan fosil yakıtlar,...

Yapay zeka destekli metin seslendirebileceğiniz 3 araç

Metin seslendirme, son yıllarda birçok farklı sektörde kullanılmakta ve...

The Mandalorian dizi incelemesi

The Mandalorian, Disney+ platformunda yayınlanan bir Star Wars dizisidir....

Star Wars: Andor dizi incelemesi

Star Wars hayranları uzun süredir bekledikleri Andor dizisiyle nihayet...

Son içerikler

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

%d blogcu bunu beğendi: