Pazartesi, Temmuz 15, 2024

Uyanış ‘Aslan’ Besâsîrî kimdir? ?’Arslan Besâsîrî’ kimdir?

Share

- Reklam -

Alparslan Büyük Selçuklu dizisinde geçen Arslan Besasiri kimdir? Tarihte Aslan Besasiri kimdir, nasıl ve ne zaman öldü?

Aslan Besasiri kimdir?

- Reklam -

Büveyhi hanedanına hizmet eden önemli komutanlar arasında olmuştur. Tarihi kaynaklarda ise adı “Arslan Besasiri” olarak geçmektedir.

Aslan Besasiri Ne Zaman Öldü?

Asıl ismi ve künyesi ise Ebul haris Arslan b. Abdillah el muzafferi el besasiri olarak kayıtlara geçmiştir. 1059 yılının ocak ayında ölmüştür.

- Reklam -

Büveyhi hanedanına ise Irak’ta hizmet etmiş bir Türk komutandır. Kökenlikten askerliğe ardından komutanlığa yükselmiştir.

Büveyhilere 1055 yılında Selçuklular tarafından büyük bir yenilgi ile tahtan indirilmiştir. Ardından ise Arslan Besasiri ise fatihi halifeliğine sığınmış ve biat etmiştir.

Savaş yıllarında etkili olsa da etkisi pek uzun sürmedi, Selçuklu zamanında Sultan Tuğrul’a baş kaldırmış bazı baskınlar yapsa da başarısı uzun sürmedi.

İbrahim yınal’ın isyan çıkarması gibi olaylarda adı geçti bunu fırsata çevirip bölgede bağlı olduğu Fatimi bayraklarını dikti.İbrahim İnal hemedan şehrindeki hazineleri alıp sultana baş kaldırdıktan sonra sultan halife şehri olan Bağdat’ı bırakıp üvey kardeşi olan ibrahim İnal ile cenk etmiştir.Bunu fırsat bilen Arslan besasiri tekrar Bağdat’ı alıp halka büyük zulümler etmiştir.Artık son raddete gelen durumlardan ötürü sultan Tuğrul kardeşi İbrahim’i kiriş ile boğdurduktan sonra yönünü tekrar halife şehri Bağdat’a döndürmüştür.Arslan Besasiriyi Köşeye sıkıştırıp tarihin tozlu sayfasına gömmüştür. 15 Ocak 1059’da vefat etmiştir.

Daha fazla okuyun

Yeni İçerikler