Salı, Haziran 18, 2024

Amazon, İtalya’da bulut bilişim yatırımları için görüşmelere başladı

Share

- Reklam -

Amazon’un bulut bilişim birimi Amazon Web Services (AWS), İtalya’da veri merkezi işini genişletmek amacıyla milyarlarca euro yatırım yapmayı planlıyor. Reuters’in haberine göre, konuyla ilgili bilgi sahibi dört kaynağın bildirdiğine göre, Amazon bu yatırım için İtalya hükümeti ile görüşmeler yürütüyor.

Görüşmelerin kapsamı ve yatırımın yeri konusunda henüz kesin bir karar alınmadığını belirten kaynaklar, AWS’nin Milano’daki mevcut tesisini genişletmeyi veya yeni bir veri merkezi kurmayı değerlendirdiğini ifade etti.

- Reklam -

Reuters’ta yer alan habere göre, AWS ve İtalya hükümetinin dijital dönüşüm departmanı sözcüsü konu hakkında yorum yapmayı reddederken, İtalya Sanayi Bakanlığı’ndan bir yetkili ise henüz yorum yapmak için müsait olmadığını ifade etti.

AWS, İtalya’daki ilk bulut bölgesini 2020 yılında açmış ve 2029 yılına kadar 2 milyar euro yatırım yapma planını duyurmuştu. Şirketin müşterileri arasında lüks otomobil üreticisi Ferrari ve sigorta şirketi Assicurazioni Generali yer alıyor.

AWS, yakın zamanda İspanya’nın kuzeydoğusundaki Aragon bölgesine 15,7 milyar euro yatırım yapacağını duyurarak, 2021 yılında duyurulan ve 2,5 milyar euro’luk yatırım öngören önceki 10 yıllık planını revize etti. Kaynaklardan birine göre, AWS’nin İtalya’daki yatırımı da milyar euroları bulacak ancak İspanya’daki planların ölçeğine ulaşmayabilir. Yatırımla ilgili resmi bir duyurunun yakın zamanda yapılması beklenmiyor.

- Reklam -

Almanya’da ise AWS, 2040 yılına kadar 7,8 milyar euro yatırım yapmayı planlıyor. Şirket, ayrıca telekomünikasyon müşterilerine bulut hizmetleri sunmak için altyapı inşa ediyor ve ilk müşterisi olarak Telefonica Deutschland ile bir anlaşma yaparak, 1 milyon müşterisini AWS bulutuna taşıma planını açıkladı.

AWS, geçen yıl Avrupa Birliği’nde bulunan sunucularda veri saklama planlarını duyurmuştu. Bu adım, hükümetler ve sıkı düzenlemelere tabi sektörlerdeki müşteriler için veri gizliliğini koruma amacı taşıyor.

Analistler ve yöneticiler, yapay zeka alanındaki ilginin artmasıyla birlikte, büyük kurumsal müşterilerin bulut bilişime yönelik harcamalarını yeniden artırdığını belirtiyor. Bulut altyapı pazarının 270 milyar dolar büyüklüğe ulaşması bekleniyor. Alphabet, 2020 yılında İtalya’nın en büyük bankası Intesa Sanpaolo’ya bulut hizmetleri sağlamak için 1 milyar euro yatırım yaparken, Microsoft da geçtiğimiz yıl İtalya’da ilk bulut bölgesini başlatacağını ve 2020’de duyurduğu 1,5 milyar dolarlık yatırım planını uygulamaya koyduğunu açıklamıştı.

Daha fazla okuyun

Yeni İçerikler