Anasayfa

Yeni Yazı

Katkılarım

İstatistikler

Katkıda bulun

Profil

Alphabet, 2021’den bu yana ilk kez gelirini harcamalarından daha hızlı artırdı

0 5 üzerinden
- Reklam -

Google’ın ana şirketi Alphabet, Salı günü açıkladığı çeyreklik kazanç sonuçlarında eski bir seyirci çekicisini geri getirdi – 2021’den beri ilk kez gelirini harcamalarından daha hızlı artırdı.

Ancak bu mali başarı, yatırımcıların kulaklarına müzik gibi geldi ve Alphabet hisselerini yüzde 7’ye kadar yükselttiği halde, şirketin önümüzdeki çeyreklerde bu performansı tekrarlayıp tekrarlayamayacağı henüz belli değil. Teknoloji sektörü pahalı bir yapay zeka silahlanma yarışının içindeyken ve ekonomi hala belirsizken, geliri artırırken maliyetleri kontrol altında tutmak Alphabet’in liderlik ekibini sınayacak.

- Reklam -

Bernstein analisti Mark Shmulik, Çarşamba günü Fortune’a yaptığı açıklamada, “Gelir büyümesinin ivme kazanacağına dair çok daha fazla güvenim var. Maliyet tarafında ise biraz daha zor olacak” dedi.

Alphabet’in geliri, arama reklamları ve YouTube’daki güçlü sonuçların şirketin üst çizgisini Wall Street beklentilerinin üzerine çıkarmasıyla ikinci çeyrekte yüzde 7 artarak 74,6 milyar dolara ulaştı. Bu arada Alphabet’in toplam harcaması – hem satış maliyetlerini hem de işletme giderlerini içeriyor – yüzde 5 artarak 53,4 milyar dolara yükseldi.

Satış ve harcama arasındaki denge, sağlıklı bir işletme yürütmenin anahtarı olmasına rağmen, Alphabet son çeyreklerde doğru oranı yakalamakta zorlandı. Geçen yılın bir noktasında, Alphabet’in harcamaları gelir büyümesinin üç katı hızda artıyordu. Alphabet’in gelir büyümesinin harcamaların önünde olduğu son zaman 2021’in son çeyreğiydi.

Reklam bütçelerinin sıkılaştığı bir dönemin ardından, pazarlamacılar Google kullanıcılarına ulaşmak için yeniden cüzdanlarını açmaya başladı gibi görünüyor. Dijital reklamcılığın toparlanması bu çeyrekte parlıyor, dedi Stonehage Fleming Global Best Ideas Equity Fund’un yöneticisi Gerrit Smit.

Alphabet’in Q2’deki gelir artışının kaynağı Google Arama gelir büyümesindeki hızlanma ve YouTube’da reklam harcamalarının istikrar kazanmasıyla “YouTube abonelikleri ve donanım gelirlerinden” geldi, Bank of America analisti Justin Post Çarşamba günü yayınlanan bir raporda belirtti.

Yüzde 7’lik toplam gelir büyümesi, Alphabet’in daha önce sunduğu çift haneli büyüme oranlarına kıyasla sönük kalmasına rağmen, analist beklentilerini aşmaya ve şirketin harcamalarını geride bırakmaya yetti.

Alphabet nerede kısacağı ödüyor? Alphabet’in Q2’deki satış ve pazarlama giderleri sadece yüzde 2,3 arttı – bu da geçen yıl bu zamanlarda satış ve pazarlama harcamalarının yüzde 26 arttığına göre önemli bir değişiklik. Ve Alphabet’in genel ve idari giderleri Q2’de geçen yıla göre 176 milyon dolar azaldı. (bu ilginç, çünkü şirketin çok sayıda düzenleyici zorluk için avukatlara ödediği faturalı saatler göz önüne alındığında). Şirket, 10-Q raporunda bu maliyet kontrolleri hakkında pek bir şey söylemedi, “bireysel olarak önemli olmayan bir faktörler kombinasyonu” olduğunu belirtti.

Şirket yöneticileri, Alphabet’in kazanç çağrısı sırasında biraz daha yardımcı oldu, örgüt içinde verimlilik artırmaya yönelik son çabalara işaret ettiler, örneğin bazı ekipleri birleştirmek ve çalışanları en iyi potansiyel getirisi olan öncelikli alanlara yeniden atamak. Google, yılı 12.000 çalışanı kesme planlarını açıklayarak başladı ve ayrıcalıklarını azalttı.

Alphabet’in uzun süredir CFO’su olan ve yeni oluşturulan başkan ve baş yatırım sorumlusu pozisyonuna atanan Ruth Porat, “Verimli bir şekilde maliyet tabanımızı yeniden mühendislik yapmaya çok odaklandık.” ifadesini kullandı.

Bu plana bağlı kalmak, Microsoft ve Google iş modelini tehdit eden yapay zeka araçlarına sahip diğer şirketlerle yaşanan şiddetli rekabet ortamında zor olacak. Alphabet CEO’su Sundar Pichai, şirketin yapay zeka projelerine harcadığı parada diğer her şeyde olduğu kadar disiplinli olacağını vurguladı.

Pichai, “Verimlilik ve optimizasyon üzerinde yaptığımız tüm çalışmalar yapay zeka tarafında da geçerli,” ifadelerini kullandı.

- Reklam -

Görüş, öneri, şikayet ve iş birliği teklifleri için [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.

İlgini çekebilecek gündemler

İçeriklerimizden haberdar olun

Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
bunu boşver. şöyle yapalım. aşağıdaki kodu türkçe sayfasına yerleştireceğim. her şey aynı, yalnız dil değişecek ve Türkçe yapacağız. tüm kodu buna göre eksiksiz ve tam güncelle!