12.6 C
İstanbul
Cuma, Mart 1, 2024
Ana SayfaBilimAkciğerlerin gelişiminde bağışıklık hücrelerinin rolü ortaya çıktı

Akciğerlerin gelişiminde bağışıklık hücrelerinin rolü ortaya çıktı

- Reklam -

Bilim insanları, insan akciğerlerinin anne karnındaki gelişimini ve bağışıklık hücrelerinin bu süreçteki etkisini araştırdı. Akciğerler, doğumdan sonra solunum yolu enfeksiyonları ve toksinlere karşı koruma sağlayan önemli organlardır. Ancak akciğerlerin gelişimi sırasında bağışıklık hücrelerinin nasıl oluştuğu ve akciğer dokusunun şekillenmesine nasıl katkıda bulunduğu çok az biliniyor.

- Sponsorlu -
Fiyatbulucu.com ile aradığınız ürünlerin güncel fiyatlarını karşılaştırın, fiyat geçmişini görüntüleyin ve doğru zamanda, doğru yerden, doğru fiyatla satın alın!

Science Immunology dergisinde yayınlanan yeni bir çalışmada, Barnes ve arkadaşları, 5 ila 22 haftalık insan embriyo ve fetüslerinden elde edilen akciğer dokularını tek hücre düzeyinde incelediler.1 Bu sayede, akciğerlerde bulunan farklı bağışıklık hücrelerinin tiplerini, özelliklerini ve gelişim yollarını belirlediler. Ayrıca, bağışıklık hücrelerinin salgıladığı bir molekül olan IL-1β’nin, akciğer epitel hücrelerinin farklılaşmasını ve olgunlaşmasını nasıl etkilediğini de gösterdiler.

- Reklam -

Araştırmacılar, akciğerlerde hem doğuştan gelen (innate) hem de sonradan kazanılan (adaptive) bağışıklık hücrelerinin bulunduğunu, ancak bunların doğum sonrası veya yetişkin akciğerlerindeki hücrelerden farklı özellikler taşıdığını tespit ettiler. Örneğin, akciğerlerde B lenfosit adı verilen bağışıklık hücrelerinin, kemik iliği gibi ana hematopoetik organlarda değil, yerel olarak geliştiğini ve B-1 adı verilen özel bir alt tip oluşturduğunu buldular. B-1 hücreleri, doğal antikorlar üreterek vücudu enfeksiyonlara karşı koruyan hücrelerdir.

Çalışmanın yazarlarından Marko Nikolić, “Bu çalışma, insan akciğerlerinin gelişimi sırasında bağışıklık hücrelerinin çeşitliliğini ve karmaşıklığını ortaya koyuyor. Ayrıca, bağışıklık hücrelerinin akciğer dokusunun şekillenmesinde aktif bir rol oynadığını gösteriyor. Bu bulgular, akciğer hastalıklarının tedavisinde ve akciğer rejenerasyonunda yeni yollar açabilir” dedi.

  1. Early human lung immune cell development and its role in epithelial cell fate | Science Immunology ↩︎
- Reklam -

Görüş, öneri, şikayet ve iş birliği teklifleri için [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Son içerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz