Anasayfa

Yeni Yazı

Katkılarım

İstatistikler

Katkıda bulun

Profil

Açık kaynaklı yapay zeka gelişimine destek için şirketlerden AB’ye çağrı

0 5 üzerinden
- Reklam -

Avrupa Birliği’ne gönderilen bir raporda, GitHub, Hugging Face, Creative Commons ve diğerleri gibi bir grup şirket, Yapay Zeka Yasası’nı sonlandırmayı düşünürken farklı yapay zeka modellerinin açık kaynak gelişimine daha fazla destek verilmesini teşvik ediyor. EleutherAI, LAION ve Open Future gibi şirketler de rapora imza atanlar arasında yer alıyor.

Avrupa Parlamentosu’na nihai kurallar öncesinde sundukları öneriler listesinde, yapay zeka bileşenlerinin daha net tanımlanması, açık kaynak modeller üzerinde çalışan hobi ve araştırmacıların yapay zekadan ticari olarak yararlanmadığının açıklanması, yapay zeka projeleri için sınırlı gerçek dünya testlerine izin verilmesi ve farklı temel modeller için orantılı gereklilikler belirlenmesi yer alıyor.

- Reklam -

“Yapay Zeka Yasası, yapay zekanın risklerini ele alırken yeniliği teşvik etmek için küresel bir örnek oluşturma vaadi taşıyor” Github kıdemli politika yöneticisi Peter Cihon, The Verge’e yaptığı açıklamada, raporun amacının yasama organlarına yapay zekanın gelişimini desteklemenin en iyi yoluna ilişkin rehberlik sağlamak olduğunu söyledi. Diğer hükümetlerin kendi yapay zeka yasalarını ortaya çıkardığında, şirketlerin duyulmak istediğini belirtti. “Karar vericiler kağıda kalem tuttuklarında, umuyoruz ki AB’nin örneğini takip edebilirler.”

Yapay zeka etrafındaki düzenlemeler birçok hükümet için sıcak bir konu oldu ve AB ciddi şekilde önerileri tartışmaya başlayan ilkler arasındaydı. Ancak AB’nin Yapay Zeka Yasası, yapay zeka teknolojilerinin tanımlarında çok geniş olmakla birlikte uygulama katmanına odaklanmakla eleştirildi.

Şirketler raporda şöyle yazıyor: “Yapay Zeka Yasası, yapay zekanın risklerini ele alırken yeniliği teşvik etmek için küresel bir örnek oluşturma vaadi taşıyor. Açık ekosistem yaklaşımına dayalı yapay zekanın gelişimini destekleyerek, düzenleme bu hedefe ulaşmak için önemli bir fırsat sunuyor.”

Yasa, farklı türdeki yapay zekalar için kuralları kapsamak üzere tasarlandı, ancak çoğu ilgi üretici yapay zekanın nasıl yönetileceği üzerinde yoğunlaştı. Avrupa Parlamentosu Haziran ayında taslak bir politikayı kabul etti.

Üretici yapay zeka modellerinin bazı geliştiricileri, modellere erişimi paylaşma ve daha büyük yapay zeka topluluğunun onunla oynamasına ve güven sağlamasına izin verme açısından açık kaynak etosunu benimsedi. Stability AI, Stable Diffusion’ın açık kaynaklı bir sürümünü yayınladı ve Meta büyük dil modeli Llama 2’yi açık kaynak olarak yayınladı. Meta eğitim verilerini nereden aldığını paylaşmıyor ve modeli ücretsiz olarak kimin kullanabileceğini de sınırlıyor, bu yüzden Llama 2 teknik olarak açık kaynak standartlarını takip etmiyor.

Açık kaynak savunucuları, insanların modellere erişmek için ödeme yapmalarına gerek olmadığında ve bir modelin nasıl eğitildiğine dair daha fazla şeffaflık olduğunda yapay zeka geliştirmenin daha iyi çalıştığına inanıyor. Ancak bu, bu çerçeveleri oluşturan şirketler için de bazı sorunlara neden oldu. OpenAI, rekabet ve güvenlik korkusu nedeniyle GPT ile ilgili araştırmalarının çoğunu paylaşmayı bıraktı.

Raporu yayınlayan şirketler, yüksek riskli olarak kabul edilen modelleri etkileyen bazı mevcut önerilerin, büyük veya küçük olsun geliştirici için zararlı olabileceğini söyledi. Örneğin, üçüncü taraf denetçilerin dahil edilmesi “maliyetli ve temel modellerle ilgili riskleri azaltmak için gerekli değil.”

Grup ayrıca, açık kaynak kütüphanelerinde yapay zeka araçlarını paylaşmanın ticari faaliyetlere girmediğini, bu nedenle bunların düzenleyici önlemlere tabi olmaması gerektiğini ısrarla belirtti.

Şirketler, yapay zeka modellerinin gerçek dünya koşullarında test edilmesini yasaklayan kuralların “önemli ölçüde herhangi bir araştırma ve geliştirmeyi engelleyeceğini” söyledi. Açık testin işlevleri iyileştirmek için dersler sağladığını belirttiler. Şu anda, yapay zeka uygulamaları test edilmemiş ürünlerden kaynaklanabilecek yasal sorunları önlemek için kapalı deneyler dışında test edilemiyor.

Beklenildiği gibi, yapay zeka şirketleri AB’nin Yapay Zeka Yasası’nın ne olması gerektiği konusunda çok sesli oldu. OpenAI, üretici yapay zeka ile ilgili daha sert kurallara karşı AB karar vericilerine lobi yaptı ve bazı önerileri en son sürümde yer aldı.

- Reklam -

Görüş, öneri, şikayet ve iş birliği teklifleri için [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.

İlgini çekebilecek gündemler

İçeriklerimizden haberdar olun

Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
bunu boşver. şöyle yapalım. aşağıdaki kodu türkçe sayfasına yerleştireceğim. her şey aynı, yalnız dil değişecek ve Türkçe yapacağız. tüm kodu buna göre eksiksiz ve tam güncelle!