Anasayfa

Yeni Yazı

Katkılarım

İstatistikler

Katkıda bulun

Profil

Abu Dabi ve Cerebras, Nvidia’ya rakip olacak yapay zeka süper bilgisayarları inşa ediyor

0 5 üzerinden
- Reklam -

Abu Dabi ile ortaklık yapan startup çip üreticisi Cerebras Systems Inc., Nvidia Corp. teknolojisini kullanan sistemlere alternatif sunmak için yapay zeka süperbilgisayarlarının ilkinin inşa edildiğini duyurdu.

Santa Clara, Kaliforniya’da bulunan Condor Galaxy 1, şu anda çalışır durumda, Cerebras kurucusu ve CEO’su Andrew Feldman’a göre. 100 milyon dolardan fazlaya mal olan süperbilgisayarın “önümüzdeki haftalarda” boyutunun ikiye katlanacağını söyledi. Bu süperbilgisayarı, gelecek yılın ilk yarısında Austin ve Asheville, Kuzey Karolina’da yeni sistemler izleyecek. Yurtdışındaki siteler 2024’ün ikinci yarısında çevrimiçi olacak.

- Reklam -

Proje, Nvidia’nın uzmanlaştığı gibi ağır işlem gerektiren yapay zeka hizmetleri için hesaplama gücü eklemeye yönelik bir çabayı temsil ediyor. Cerebras makinaları, Feldman’ın en büyük amaçlı yapay zeka hesaplama merkezi olarak tanımladığı bir şey, bu ihtiyacı yeni bir yaklaşımla karşılamaya çalışıyor.

Birleşik Arap Emirlikleri, ypay zeka alanında liderlik peşinde

Ayrıca Birleşik Arap Emirlikleri’nin G42 adlı bir firma ile birlikte gelecek nesil teknolojiye daha derinlemesine giriş yapmasını da işaret ediyor. Şirket, yapay araştırmayı havacılık ve sağlık gibi alanlarda pratik kullanımlara yönlendirmeye odaklanmış durumda.

Yeni süperbilgisayarlar Cerebras tarafından işletilecek ve G42 projeleri için kullanılacak. Fazla kapasite ticari olarak bir hizmet olarak sunulacak.

“Birleşik Arap Emirlikleri yapay zeka için ilk bakanlığı olan ilk ülkeydi. Yapay zeka için bir üniversiteleri var” dedi Feldman. “Bu teknolojinin ekonomileri için dönüştürücü olduğuna inanıyorlar.”

Silikon Vadisi’nde bulunan Cerebras için yeni sistemler, daha geniş bir benimsenmeye yol açacağını umduğu bir vitrin sağlıyor. Şirketin ürünleri, normalde birden çok bileşen oluşturmak için dilimlenen diskler olan bütün silikon levhalardan yapılmış devasa çiplere dayanıyor.

Cerebras, dev çipleriyle Nvidia’ya meydan okuyor

Feldman, işlemcilerinin bir seferde büyük veri kümeleriyle başa çıkabilme avantajına sahip olduğunu, bunun yerine bilginin sadece kısımlarını işlemek zorunda kalmadığını savunuyor. Nvidia’nın işlemcilerine kıyasla, ayrıca çiplerin uyumlu çalışmasını sağlamak için gerekli karmaşık yazılıma da daha az ihtiyaç duyduklarını söylüyor.

Bu yıl, Microsoft Corp. ve Amazon.com Inc.’in AWS gibi bulut bilişim sağlayıcıları, OpenAI’nin ChatGPT ve diğer üretken yapay zeka araçları için durdurulamayan talebi karşılamak için Nvidia işlemcilerine yükleniyor. Nvidia, bu iş yüklerini ele almak için yardımcı olan takozların yaklaşık %80’lik pazar payına sahip.

Feldman, hesaplama sunumuyla yapay zeka patlamasının sadece büyük bütçeli ekipmanlara gücü yeten dev teknoloji şirketlerine fayda sağlamayacağını göstermeyi amaçlıyor.

“Ölçekte satın alabilecek dünyada sadece yedi ila 10 şirket olduğuna dair yanlış bir kanı var” dedi. “Bu konuşmayı büyük ölçüde değiştiriyor.”

Feldman’ın işlemcileri o kadar büyük ki geleneksel makinalara sığmıyor, bu da Cerebras’ı teknolojisini özel olarak inşa edilmiş bilgisayarlarda sunmaya zorluyor. Makineler ayrıca Feldman’ın önceki girişimi SeaMicro Inc.’i satın alan Advanced Micro Devices Inc.’den standart işlemcilere de dayanıyor.

Yeni süperbilgisayarlardan biri, 600 milyar değişkenden oluşan veri kümeleri üzerinde yazılım eğitimi yapabilme kapasitesine sahip olacak, Cerebras bunu 100 trilyona çıkarma yeteneğine sahip olduğunu söyledi. Her biri 54 milyon yapay zeka uyumlu hesaplama çekirdeğinden oluşacak.

- Reklam -

Görüş, öneri, şikayet ve iş birliği teklifleri için [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.

İlgini çekebilecek gündemler

İçeriklerimizden haberdar olun

Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
bunu boşver. şöyle yapalım. aşağıdaki kodu türkçe sayfasına yerleştireceğim. her şey aynı, yalnız dil değişecek ve Türkçe yapacağız. tüm kodu buna göre eksiksiz ve tam güncelle!