Anasayfa

Yeni Yazı

Katkılarım

İstatistikler

Katkıda bulun

Profil

6. Doğu Ortaklığı Zirvesi

0 5 üzerinden
- Reklam -

6. Doğu Ortaklığı Zirvesi (İng: Sixth Eastern Partnership Summit) 15 Aralık 2021 tarihinde Brüksel’de gerçekleşen zirveye verilen isimdir. Toplantıya Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel başkanlık etti. Başkan Michel ve Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen AB’yi temsil ettiler. Zirvenin sonunda liderler ortak bir bildiri kabul ettiler.

Katılımcılar

  • Ermenistan
  • Azerbaycan
  • Gürcistan
  • Moldova Cumhuriyeti
  • Ukrayna

Belarus, Doğu Ortaklığına katılımını askıya aldı ancak AB, Belarus halkıyla işbirliğine devam ediyor. Liderler, ortaklıklarının ortak temel değerlere, karşılıklı çıkarlara ve ortak sahiplik, sorumluluk, kapsayıcılık, farklılaşma ve karşılıklı hesap verebilirlik üzerine sıkı sıkıya bağlı olduğunu vurguladı.

- Reklam -

Doğu Ortaklığı’nın, istikrarı, refahı ve karşılıklı işbirliğini teşvik etmeyi ve gerekli reformlara olan bağlılığı ilerletmeyi ve küresel ve bölgesel zorlukları ele almayı amaç edindiği açıklanmıştır.

Zirvede liderlerin, paylaştıkları temel değerleri korumak için ortak kararlılıklarını vurguladıları ifade edilmiştir. Bu temel değerler demokrasinin ve hukukun üstünlüğünün güçlendirilmesi, azınlıklara mensup kişilerin hakları da dahil olmak üzere insan haklarını ve temel özgürlükleri korumak, cinsiyet eşitliğini teşvik etmek için kapsayıcı toplumları teşvik etmek ve uluslararası hukukun ilke ve normlarına tam saygının sağlanması olarak açıklanmıştır.

Avrupa Birliği’nin tüm doğu ortaklarının bağımsızlığına ve egemenliğine ve uluslararası kabul görmüş sınırları içinde toprak bütünlüklerine verdiği destekte kararlı olduğu ifade edilmiştir.

Kaynakça

Eastern Partnership summit, 15 December 2021. (2021, December 15). Europa.eu; European Council. https://www.consilium.europa.eu/en/meetings/international-summit/2021/12/15/

- Reklam -

Görüş, öneri, şikayet ve iş birliği teklifleri için [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.

İlgini çekebilecek gündemler

İçeriklerimizden haberdar olun

Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
bunu boşver. şöyle yapalım. aşağıdaki kodu türkçe sayfasına yerleştireceğim. her şey aynı, yalnız dil değişecek ve Türkçe yapacağız. tüm kodu buna göre eksiksiz ve tam güncelle!