3.7 C
İstanbul
Çarşamba, Şubat 21, 2024
Ana SayfaEkonomi2023 agi ne kadar olacak? Açıklandımı? 2023 asgari geçim indirimi ne kadar...

2023 agi ne kadar olacak? Açıklandımı? 2023 asgari geçim indirimi ne kadar olacak?

- Reklam -

Milyonlarca kişinin büyük bir merakla beklediği yeni asgari ücret belli oluyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan 2023 asgari ücret zammını açıkladı. 2023 asgari ücret net 8 bin 500, brüt ise 10 bin lira oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı yeni asgari ücrete yıllık ortalama yüzde 74,43, 2022 Temmuz ayına göre ise asgari ücrete yüzde 54.66 oranında zam yapılmış olundu. Asgari Ücret zammı ile birlikte geçtiğimiz yıl kaldırılan Asgari Geçim İndirimi (AGİ)’nin bu yıl olup olmayacağı araştırılıyor. Peki AGİ nedir, kalktı mı?2023 agi ne kadar olacak ?

- Sponsorlu -
Fiyatbulucu.com ile aradığınız ürünlerin güncel fiyatlarını karşılaştırın, fiyat geçmişini görüntüleyin ve doğru zamanda, doğru yerden, doğru fiyatla satın alın!

- Reklam -

Agi nedir ?

Asgari Geçim İndirimi (AGİ) Nedir? Asgari Geçim İndirimi, medeni duruma göre ve çocuk sayısına göre değişiklik gösteren 16 yaşından büyük tüm çalışanların asgari geçimini sağlayacak kısmının toplam gelirinden çıkarılmasıyla vergi dışı bırakılmasıdır.

Agi ne kadar olacak ?

- Ansiklopedika Topluluğu'ndan -

Ansiklopedika Images yayında!

Telif hakkı bulunmayan yüzlerce ücretsiz ve yüksek kaliteli görseli keşfedin.

Görsel kütüphanesi

Asgari Geçim İndirimi olarak bilinen AGİ 2022 yılında asgari ücretten damga ve gelir vergisinin kaldırılmasının ardından kaldırılmıştı. Bakan Bilgin geçtiğimiz yıl yaptığı açıklamasında ‘Açık bir şekilde açıklayayım. AGİ aslında bir tip vergi iadesidir. Bir çocukluya, 3 çocukluya bir vergi iadesidir. Biz vergiyi kaldırdığımız için vergi iade etmiyoruz ifadesini kullanmıştı.

2023 asgari ücret AGİ var mı, devem edecek mi ?

2023 yılında uygulanacak asgari ücret açıklandı. Asgari Ücretten alınmayan damga vergisi ve gelir vergisinin bu yıl içerisinde alınması beklenmiyor. Bu nedenle vergi iadesi olarak bilinen AGİ’nin önümüzdeki yıl içerisinde ödenmeyecek.

- Advertisement -

Son içerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz