Pazartesi, Temmuz 15, 2024

2021’de İnternetten Para Kazanmanın Yolları

Share

- Reklam -

İnternet çok uzun bir süredir hayatımızın değişmez bir parçası. Ancak internette vakit geçirmeyi bu kadar çok seviyorken hiç para kazanmayı düşündünüz mü?

Muhtemelen düşündünüz. Çünkü etrafınızda gördüğünüz veya internetten tanıdığınız insanların nasıl başarılar elde edebildiğini gördüğünüzde bunun mümkün olduğunu düşünüyorsunuz. Bu yazımızda sizlere internetten nasıl para kazanıldığını anlatmaya çalışacağız. Bu tür bir makaleye Google’dan ‘How to make money online’ yazarak da erişebilir, belki daha çok kaynağa, örneği şuradakine ulaşabilirsiniz. Ancak bu içerikler genelde üreticinin yaşadığı ülkeyi baz alması sebebiyle Türkiye standartlarına pek de uygun değil. Biz, bu içerikte hemen hemen Türkiye standartlarını baz almaya çalışarak neler yapabileceğimizi ve belki de neler yapamayacağınızı konuşacağız.

- Reklam -

1.Yayın Yaparak Para Kazanmak

Söz konusu şey internetten para kazanma olunca, erkeklerin aklına ilk gelen şey ‘gamer’lık, ya da başka bir deyişle oyunculuktur. Video oyunlar 90’lı yıllardan bu yana Türkiye’de oldukça popüler olduğu için hemen hemen herkesin bildiği bir alan. Donanımdaki standartların gelişmesi ve yayıncılık imkanlarının artmasıyla artık oyuncular kendi deneyimlerini istedikleri zaman, istedikleri şekilde paylaşabiliyorlar.

2011’de Twitch isimli yayın uygulaması faaliyete geçince ‘gamer’lar bu alana yöneldiler ve oyun oynarken gerek ekranlarını gerekse de kendilerini çekerek oyun sırasında yaşadığı deneyimleri takipçileriyle paylaşmaya başladılar. Twitch’te halihazırda var olan bağış sistemi metoduyla izleyiciler yayın yapan ‘gamer’lara bağışta bulunabiliyorlar. Bunun yanı sıra gamer’lar yayınları sırasında sponsorluk anlaşmalarıyla reklam gösterip gelir elde edebiliyorlar.

Ancak Twitch yalnızca gamer’lar için değil, aynı zamanda ‘serbest’ müzisyenler için de oldukça ilgi çekici bir platform. Twitch’te en çok izlenen yayınların oyuncuların ve müzisyenlerin canlı yayınları olduğunu unutmayın. Eğer bu alanlara yönelmek istiyorsanız, yeteneğinizin farkında olun. Oyun oynarken veya müzik yaparken insanları eğlendirmeye çalışın. Çünkü insanlar size bu amaçla geliyorlar. Yayın yapabilmek için temel gereksinimleri karşılayan bir bilgisayara ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Tabii, güçlü oyunları oynamak istiyorsanız iyi de bir ekran kartına. Bunun yanı sıra orta halli de olsa bir mikrofona, kameraya ve biraz da ışığa ihtiyaç duyacaksınız.

- Reklam -

2.Youtube’da Para Kazanmak

Herhangi bir konuda yetenekli olduğunuzu mu düşünüyorsunuz? Örneğin resim yapma konusunda iyisiniz, yemek pişirme veya insanları güldürme konusunda başarılısınız ya da spor salonundan çıkmayan bir fitness bağımlısısınız. O halde yeteneğinizle ilgili içerik üretebilirsiniz. İnsanlar bir şey yapmak istediklerinde artık Google ve Youtube gibi servislerde arama yapıyorlar. Örneğin, Youtube’da en çok abonesi olan kanallardan biri olan (71.6 milyon) 5-Minute Crafts insanlara pratik bilgiler vermeyi amaçlıyor. 4 yıl içerisinde dünyadaki pek çok ülkenin nüfusundan daha fazla abone kazanan bu kanal önümüzde en başarılı örneklerden biri gibi duruyor.

Youtube’da para kazanmaya başlamanız için öncelikle 1000 abone ve 4.000 saatlik izlenmeye ulaşmanız gerekiyor. Bu rakamlara ulaştığınızda Youtube, kanalınızı inceleyerek Google Adsense hizmeti üzerinden reklam göstermeye başlıyor ve bu sayede para kazanıyorsunuz.

Youtube’da gelir elde etmenizi sağlayacak ikinci bir yöntem ise sponsorluk anlaşmalarıdır. Sponsorlar size bir ürün gönderip incelemenizi isteyebilir veya bir ücret karşılığında kendi reklamını yapmanızı bekleyebilir. Özellikle teknoloji içerikli ürünler satın alınmadan önce çokça izlendiği için Youtube’da böyle bir pazar oluşmuş durumda. Ancak bu sponsorlukların gerçekleşmesi için kanalınızı iyi bir seviyeye getirmeniz gerekir.

Youtube’la ilgili aklınızda bulundurmanız gereken önemli bir husus şu: Youtuberlar belirli bir üne kavuştuklarında esas kazançlarını sponsorluk anlaşmalarıyla sağlıyor. Yani Youtube’u ünlü olmak için bir basamak olarak kullanıyorlar da diyebiliriz. Pek çok Youtuber’ın ünlü olduktan sonra şarkı çıkarmaya başlaması bu konuda iyi bir örnek olabilir.

3. Twitter’da Para Kazanmak

Twitter’ın dünya çapında marka değeri 1.13 milyar dolar. Türkiye’de 2010’lu yıllarda popüler olmaya başlayan Twitter’da kullanıcıların en önemli gelir kaynağı elbette attığı ‘tweet’ler. Bu tweetlerin aldığı etkileşimler markaların sizinle çalışmasını veya herhangi bir tweetinize sponsor olmasını sağlayabilir. Örneğin perakende satış yapan herhangi bir sanal mağaza size ‘benim x ürünümü paylaşırsan veya linklersen sana şu kadar ücret verebilirim ya da ürünün kendisinden bir tane hediye edebilirim’ diyebilir.

Twitter’ı bir site olarak düşünebiliriz. Her bir kullanıcının profili aslında bir sitedir. Örneğin attığınız tweetler Twitter’ın arama butonunda bulunabilir ve diğer kullanıcılar tarafından görülebilir. Gündemdeki herhangi bir etiketle ilgili tweet attıysanız bu tweete başka kullanıcılar erişebilir ve etkileşiminizi artırabilir. Etkileşiminiz ne kadar çok artarsa popülerliğiniz de o oranda artar. Etkileşiminizin artması ise kaliteye, yer yer mizaha ve biraz da argoyu doğru kullanmaya bağlı.

4. İnstagram’da Para Kazanmak

İnstagramın sosyal medyadaki en popüler uygulama olduğu söylenebilir. Çünkü Türkiye’de pek çok insan ‘tembellik’ veya başka sebeplerden dolayı okumayı sevmez ve görsel içerikli uygulamalara yönelir. Söz konusu görsel olduğunda İnstagram’ın elbette yalnızca insanların kendisine ait fotoğrafları yükleyebileceği bir platform olması mümkün değildi.

El emeği göz nuru eserler üreten ve bunun için bir satış kanalına ihtiyaç duyan insanlar genellikle İnstagram’a yöneliyor. Çünkü bir şirket kurmak, dükkan açmak, işçi çalıştırmak uzaktan bakıldığında oldukça yorucu bir uğraş gibi görünüyor. Bunun yerine insanlar ürettikleri mütevazi ürünleri az da olsa İnstagram üzerinden iletişim kurduğu insanlara satarak gelir elde ediyorlar. Yine farklı bir şekilde, mağaza sahibi olan, örneğin ufak bir giyim mağazası olan dükkanlar da kendi ürünlerini açtıkları sayfalarda paylaşarak insanların ilgisini çekmeye çalışıyor ve müşteri potansiyelini bu sayede artırıyorlar.

Pek çoğumuzun bildiği üzere İnstagram daha çok kadınlara hitap eden bir platform. Çünkü gerek boş vakitlerinin daha fazla olması, gerekse de görsellere olan merakı kadınları İnstagram’da bir adım öne çıkarıyor.

Twitter’daki sisteme benzer bir şekilde, sponsor firmalar İnstagram influencerlarından kendileri adına bir post veya hikaye göndermesini isteyebilirler. Böylece kendi ürün ve hizmetlerinin tanıtımını gerçekleştirebilirler. Influencerlar elbette bu işi belirli bir ücret karşılığında yapacaktır. Bu noktada göze çarpan en önemli hata, influencerların emek harcamadan takipçi sayılarını artırarak sponsorlarını kandırmaya çalışmaları olmalıdır. Ancak İnstagram profil analizinde hesaba yüklenen bu botların hesaba etkisinin ne olduğu tespit edilebiliyor. Bu yüzden böyle bir işe kalkışmak hesabınıza zarar verebilir. En doğru ve güzel yöntem, hesabınızda doğal büyüme gerçekleştirmektir.

Örneğin Duygu Özaslan’ın profilini ele alalım. Profil analizi için kullanacağımız HypeAuditor, bize Duygu Özaslan’la ilgili ücretsiz bir veri analizi çıkartıyor. Bu analize göre Duygu Özaslan gönderilerinde ortalama 102.22K beğeni ve 360 yorum almış. Yine aynı hizmetin sunduğu verilere göre Duygu Özaslan takipçi sayısını sürekli bir şekilde artırmayı başarmış. Duygu Özaslan’ın takipçi kitlesinin ilgi alanları Sinema&Aktör/Aktris, Modellik ve Yaşam Tarzı olarak ön plana çıkıyor. Bu durumda x markası yeni ürettiği ürünün reklamı için ayırdığı y bütçeyi Duygu Özaslan için kullanabilir.

 

5. Websitesi Üzerinden Para Kazanmak

Websitesi kurmadaki amaç nedir? Bu soruya doğru cevap verdiğinizde ücretli veya ücretsiz bir websitesini faaliyete geçirebilirsiniz. Bir google hizmeti olan Blogger, ücretsiz olarak blogspot uzantılı websitesi kurmanıza olanak sağlıyor. (Blogunuzu ücretsiz olarak oluşturmak için buraya tıklayın) Eğer daha profesyonel bir websitesi kurmak istiyorsanız, bir domaine ve bir hostinge ihtiyacınız olacaktır ki bu durumda 300-500 ₺ bandında bir harcama yapmanız gerekecektir. Websitenizde ürettiğiniz içeriklerle google ve sosyal medyadan kullanıcılara hizmet verebilir, bunu yaparken Adsense’e bağlı hesabınızdan sitenizde reklam göstererek para kazanabilirsiniz. Türkiye’de aktif olarak 35,425 web sitesinin Google Adsense hizmetini kullandığını ve bu yolla gelir elde ettiğini unutmayın.

Web sitelerindeki bir başka kazanç sağlama yöntemi de tıpkı sosyal medya içeriklerinde olduğu gibi yayınlarınız için bir sponsor bulmaktır. Eğer sitenizin trafiği yüksekse, herhangi bir şahıs, firma veya kurumla anlaşma yaparak yayınladığınız haber, blog yazısı veya diğer yazılar için kendinize sponsor sağlayabilirsiniz.

Bir web sitesi ne kadar para kazanabilir? Bu soruya doğru bir yanıt bulmak için Google Adsense’in hesaplama aracını kullanabiliriz. Örneğin siteniz haber içerikli bir portal sitesi olarak faaliyet gösteriyorsa ve aylık 50,000 trafik alıyorsa, Google Adsense size ortalama 2,124 ₺’lik bir gelir sağlayacaktır. Bu konuda daha fazla bilgi almak için Google Adsense’in sitesini ziyaret edin.

6. E-Ticaret Yaparak Para Kazanmak

E-Ticaret yapmak için ihtiyacınız olan şey satabileceğiniz bir ürün bulmak ve ürünü kullanıcıya ulaştırmak için kendinize bir pazar hazırlamak. Günümüzde alışverişin büyük bir bölümü sanal ortama kaymış durumda. Artık diş macunu dahi alırken insanlar bir uygulama üzerinden sipariş vererek evine getirilmesini talep ediyor. Pazarın büyüklüğüne ilişkin bir örnek vermek gerekirse Trendyol’un 2020 Kasım ayında 60 milyon adet ürün satmayı başardığını örnek olarak gösterebiliriz.

Hangi ürünü satacağım? diye sorduğunuzda cevap aslında ‘Çok Satanlar’da. Bir üründen bolca satılması o ürünün başarılı olduğu anlamına gelir. Bu analizi yapabilmek için Amazon’un çok satanlar arayüzünü ziyaret edebilirsiniz. Pazar ihtiyacınızı Amazon, Hepsiburada, Trendyol, N11, GittiGidiyor, Letgo, Sahibinden gibi firmalar üzerinden sağlayabilir veya kendi e-ticaret sitenizi oluşturabilirsiniz. Bu hususta bilgi almak için Damatris Medya’ya başvurabilirsiniz.

Daha fazla okuyun

Yeni İçerikler