Anasayfa

Yeni Yazı

Katkılarım

İstatistikler

Katkıda bulun

Profil

2021 Abu Dhabi Grand Prix

0 5 üzerinden
- Reklam -

2021 Abu Dhabi Grand Prix (resmi olarak Formula 1 Etihad Airways Abu Dhabi Grand Prix 2021 olarak bilinir), 12 Aralık 2021’de Birleşik Arap Emirlikleri, Abu Dabi’deki Yas Marina Pisti’nde yapılacak bir Formula 1 motor yarışıdır. Yarış, 2021 Formula 1 Dünya Şampiyonası’nın yirmi ikinci ve son ayağı. Yarış, hem Sürücüler hem de Üreticiler Şampiyonalarını belirleyecek.

  • Yayıncı: S Sport
  • TSİ: 16:00

Yarışın başlangıçta 5 Aralık’ta yapılması planlanıyordu, ancak Avustralya Grand Prix’sinin COVID-19 salgını nedeniyle ertelenmesinin ardından yeniden planlandı.

- Reklam -

Şampiyonluktaki rakipleri Max Verstappen (Red Bull Racing) ve Lewis Hamilton (Mercedes) tura 369,5 puanla giriyor ve şampiyona yarışmacılarını 1974’ten bu yana ilk kez ve spor tarihinde ikinci kez son tur için puan seviyesinde bırakıyorlar. Sürücüler Şampiyonası, 30. kez ve 2016’dan bu yana ilk kez final turunda belirlenecek. En çok puanı alan sürücü Şampiyonayı kazanacak; Sürücüler eşit miktarda puan alırsa – ki bu ancak her ikisinin de puanlarda bitirememesi veya biri dokuzuncu, diğerinin en hızlı turla onuncu bitirmesi durumunda mümkündür – Verstappen, daha fazla yarış kazanmış olması nedeniyle Şampiyonayı kazanacaktır (dokuzdan dokuza kadar). Hamilton’ın sekizi).

Üreticiler Şampiyonası’nda Mercedes 587.5 puanla lider, 28 puanla Red Bull 559.5 puanla öndeydi ve 44 puan hala mevcut. Bu, 2008’den beri ilk kez, final turunun Üreticiler Şampiyonasını belirlemesidir. Ferrari, markalar sıralamasında 38.5 puan farkla üçüncülük mücadelesinde McLaren’a liderlik ediyor, yani McLaren 1-2’lik bir bitiş ve en hızlı sonuçla maksimum puana ulaşsa bile McLaren’ın hiçbir Ferrari’nin ilk yedide bitirmesine güvenmesi gerekmeyecek. üçüncü sırayı tekrar alma şansına sahip olmak için tur noktası.

Yarışa hazırlanırken, sürücülerden birinin şampiyonluğu kazanmak için kasıtlı bir yarış içi çarpışmaya neden olabileceği endişeleri dile getirildi. Ancak yarış direktörü Michael Masi, Verstappen veya Hamilton’dan birinin, olumlu bir şampiyona sonucu elde etmek amacıyla kasıtlı bir yarış sonu çarpışması üretmeye karar vermesi halinde FIA’dan daha fazla yaptırıma tabi olabileceğini belirtti. Bu diğer yaptırımlar arasında kısmi puan kesintisi, gelecekteki bazı yarışlardan men edilme veya şampiyona sıralamasından diskalifiye edilme sayılabilir (1997 Avrupa Grand Prix’sinden sonra Michael Schumacher’in Jacques Villeneuve ile kasten çarpıştığının ortaya çıkmasından sonra başına geldiği gibi). Verstappen, şampiyon olması halinde F1 tarihinde şampiyonluğa ulaşan 34. farklı ve ilk Hollandalı pilot olacak.

- Reklam -

Görüş, öneri, şikayet ve iş birliği teklifleri için [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.

İlgini çekebilecek gündemler

İçeriklerimizden haberdar olun

Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
bunu boşver. şöyle yapalım. aşağıdaki kodu türkçe sayfasına yerleştireceğim. her şey aynı, yalnız dil değişecek ve Türkçe yapacağız. tüm kodu buna göre eksiksiz ve tam güncelle!